FZ:Fizyka promieniowania jądrowego ćwiczenia/Promieniowanie Czerenkowa

Z Brain-wiki
Wersja z dnia 16:22, 19 maj 2015 autorstwa Magdaz (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "category:Ćwiczenia z Fizyki Promieniowania Jądrowego ===Zadanie=== Protony o energii kinetycznej 1,3 GeV wpadają do licznika Czerenkowa. Materiałem roboczym jest...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zadanie

Protony o energii kinetycznej 1,3 GeV wpadają do licznika Czerenkowa. Materiałem roboczym jest pleksiglas o współczynniku załamania [math]n = 1,58[/math]. Obliczyć pod jakim kątem można zarejestrować promieniowanie Czerenkowa.

Zadanie

Przy jakiej energii protonów, promieniowanie Czerenkowa w ośrodku o współczynniku załamania [math]n = 1,57[/math] jest emitowane pod kątem [math]45^o[/math].

Zadanie

Wiązka cząstek naładowanych o pędzie [math]\unit{150}{\frac{ MeV}{c}}[/math] przechodzi przez ośrodek optyczny o współczynniku załamania [math]n = \sqrt{2}[/math]. W wiązce mogą być protony i piony. Które z wymienionych cząstek mogą wytworzyć promieniowanie Czerenkowa? Które cząstki wytwarzają promieniowanie Czerenkowa emitowane pod kątem [math]\theta = 30^o[/math]? Masa protonu wynosi [math]m_p = \unit{938,27}{ \frac{MeV}{c^2}}[/math]. Masa pionu [math]m_{\pi } = \unit{139,57}{ \frac{MeV}{c^2}}[/math].

Zadanie

Wiązka cząstek naładowanych o energii kinetycznej [math]\unit{80}{ MeV}[/math] przechodzi przez ośrodek optyczny o współczynniku załamania [math]n = \sqrt{2}[/math]. W wiązce mogą być protony i miony. Które z wymienionych cząstek mogą wytworzyć promieniowanie Czerenkowa? Które cząstki wytwarzają promieniowanie Czerenkowa emitowane pod kątem [math]\theta = 30^o[/math]? Masa mionu [math]m_{\mu } = \unit{105,66}{\frac{ MeV}{c^2}}[/math].