FizykaII NI/Ćwiczenia III

Z Brain-wiki
Wersja z dnia 21:13, 23 maj 2015 autorstwa Anula (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "__NOTOC__ ==Zadanie 1== Dane jest jednorodne pole <math>\vec{E}</math>. Policzyć strumień tego pola przez następujące powierzchnie: # kwadrat o boku <math>a</math>,...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zadanie 1

Dane jest jednorodne pole [math]\vec{E}[/math]. Policzyć strumień tego pola przez następujące powierzchnie:

  1. kwadrat o boku [math]a[/math], gdy kąt między normalną do płaszczyzny kwadratu i wektorem pola wynosi [math]\alpha[/math],
  2. półsferę o promieniu [math]R[/math], gdy wektor pola jest prostopadły do powierzchni podstawy półsfery (wielkiego koła),
  3. dowolnie ustawiony sześcian o boku [math]a[/math].

Zadanie 2

Ładunek punktowy [math]q[/math] umieszczono na osi koła o promieniu [math]R[/math], na wysokości [math]z[/math] nad kołem. Policzyć strumień pola [math]\vec{E}[/math] przez powierzchnię koła.

Zadanie 3

Dana jest kula o promieniu [math]R[/math], naładowana jednorodnie ładunkiem o gęstości objętościowej [math]\rho[/math]. Wyznaczyć pole [math]\vec{E}[/math] wewnątrz i na zewnątrz kuli.

Zadanie 4

Dana jest metalowa kula o promieniu [math]R_1[/math], otoczona koncentryczną metalową powłoką o promieniu wewnętrznym [math]R_2[/math] i zewnętrznym [math]R_3[/math]. Kula metalowa naładowana jest ładunkiem [math]+Q[/math]. Wyznacz pole elektrostatyczne w całej przestrzeni i podaj gęstości powierzchniowe ładunków tam, gdzie one występują.

Zadanie 5

Znaleźć pole [math]\vec{E}[/math] w całej przestrzeni, gdy dane są dwie nieskończone bardzo cienkie płaszczyzny naładowane równomiernie ładunkiem o gęstości powierzchniowej [math]\sigma[/math].

  1. umieszczone równolegle w odległości [math]d[/math] i ładunki mają przeciwne znaki,
  2. umieszczone równolegle w odległości [math]d[/math] i oba ładunki sa dodatnie,
  3. przecinają sie pod kątem prostym i oba ładunki są dodatnie.