FizykaII NI/Ćwiczenia VIII

Z Brain-wiki
Wersja z dnia 21:20, 23 maj 2015 autorstwa Anula (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "__NOTOC__ ==Zadanie 1== W prostoliniowym nieskończenie długim przewodzie płynie prąd o natężeniu <math>I</math>. W odległości <math>R</math> od przewodu znaleź...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zadanie 1

W prostoliniowym nieskończenie długim przewodzie płynie prąd o natężeniu [math]I[/math]. W odległości [math]R[/math] od przewodu znaleźć wartość indukcji magnetycznej [math]\vec{B}[/math] — pola wytworzonego przez niego. Skorzystaj z prawa Biota-Savarta.

Zadanie 2

Znajdź wartość [math]\vec{B}[/math] w płaszczyźnie dwóch równoległych, odległych od siebie o [math]d[/math], przewodów których płyną prądy:

  1. w tym samym kierunku,
  2. w przeciwnych kierunkach.

Zadanie 3

W prostym przewodzie o długości [math]L[/math], pokazanym na rysunku %i 1, płynie prąd o natężeniu [math]I[/math]. Znajdź wartość indukcji magnetycznej [math]\vec{B}[/math] pola wytworzonego przez ten przewód w punkcie [math]P_1[/math], położonym na symetralnej odcinka w odległości [math]R[/math].

Zadanie 4

Znaleźć wartość indukcji [math]\vec{B}[/math] pola magnetycznego w punkcie [math]P[/math], leżącym na prostej prostopadłej do okręgu, w którym płynie prąd o natężeniu [math]I[/math], i która przechodzi przez jego środek. Promień okręgu wynosi [math]R[/math].

Zadanie 5

Z dwóch przewodów o takiej samej długości [math]L[/math] utworzono okrąg i kwadrat. W każdym przewodzie płynie prąd o takim samym natężeniu [math]I[/math]. Wykaż, że indukcja magnetyczna w środku kwadratu jest większa niż w środku okręgu. (wskazówka: skorzystaj z wyników zadania 3 i 4).

Zadanie 6

Wyznaczyć pole [math]\vec{B}[/math] w całej przestrzeni wokół nieskończonego walcowego przewodnika o promieniu [math]R[/math], w którym płynie jednorodny prąd o natężeniu [math]I[/math]. Skorzystaj z prawa Ampera.

Zadanie 7

Na rysunku %i 2 przedstawiono przekrój poprzeczny długiego przewodu nazywanego kablem koncentrycznym i oznaczono promienie [math]a[/math], [math]b[/math], [math]c[/math] określające jego kształt. W przewodach składowych płyną w przeciwnych kierunkach prądu o jednakowym o natężeniu [math]I[/math], i o gęstości prądu stałej w przekroju poprzecznym. Znajdź wartość pola [math]\vec{B}[/math] w odległości [math]r[/math] od środka przewodu.