PPy3/StałeIZmienne

Z Brain-wiki

Stałe i zmienne

Stałe dosłowne (literalne)

Stałe dosłowne to takie, których wartości wprost wpisano do pliku z kodem (lub w linii poleceń interpretera). Mogą to być liczby (paru rodzajów) lub napisy, ale również różne złożone rodzaje (typy) danych, z którymi zapoznamy się nieco później.

Zapamiętajmy od razu: liczba dla komputera to zupełnie co innego, niż napis składający się z cyfr. Na napisie nie wykonamy operacji arytmetycznych - a na liczbie, operacji właściwych dla napisów (takich jak np. wyjęcie z niego znaku stojącego na określonej pozycji).

Liczby

Dobrze jest pamiętać, że nieco odmiennie traktowane są liczby całkowite, a inaczej - liczby ułamkowe, zwykle zwane zmiennoprzecinkowymi (po angielsku floating point, jako że Amerykanie piszą kropkę dziesiętną a nie - jak my - przecinek, przez co i w Pythonie używa się w tym celu kropki).

  • Liczby całkowite w zapisie dziesiętnym: 1024, 0, -666, ...
  • Liczby ułamkowe: 1.0, .99, 98.6, -37.43, ...
  • Liczby ułamkowe w zapisie wykładniczym: 1.024e3, 96.9E-12, ...

Notacja e3, E-12 itp. (wielka i mała litera e są tu równoważne) oznacza pomnożenie poprzedzającej liczby przez odpowiednio 103, 10-12, ... i służy ułatwieniu zapisu liczb bardzo dużych lub bardzo małych. Nie można tam wtrącać dodatkowych odstępów, podobnie jak pomiędzy cyframi.

Jeśli część całkowita (lub ułamkowa) liczby zmiennoprzecinkowej wynosi zero, to można to zero pominąć. Oczywiście nie można pominąć obu, zapisując liczbę zero! (można napisać: 0. albo .0, ale nie samotną kropkę).

Podstawowa różnica pomiędzy sposobem traktowania liczb całkowitych i zmiennoprzecinkowych polega na tym, że:

  • liczby całkowite mogą być dowolnie duże, a rachunki całkowitoliczbowe wykonywane są dokładnie,
  • liczby ułamkowe oraz wyniki rachunków na liczbach ułamkowych należy zawsze traktować jako przybliżone (oczywiście dla szczególnych wartości zdarza się, że są one dokładne); zakres wielkości liczb ułamkowych jest ograniczony.

Python zna też liczby zespolone oraz operacje na nich, ale tego zdaje się nie było w szkole...

Liczby całkowite można pisać również w podstawach innych niż 10:

  • dwójkowe: 0b101 == 5
  • ósemkowe: 0o123 == 83
  • szesnastkowe: 0x1f == 31

(podwojony znak równości oznacza: lewa strona jest równa prawej; litery b, o, x mogą być zarówno małe jak i wielkie).

W zapisie szesnastkowym, wymagającym 16 różnych cyfr, w roli "brakujących" cyfr oznaczających liczby od 10 do 15 przyjmuje się początkowe litery alfabetu (a-f), można równoważnie używać liter małych lub wielkich.

Napisy

Napis (ang. string) to po prostu ciąg znaków.

OK, nic nie jest tak proste, jak się wydaje. Pytanie: co to jest znak? Odpowiedzi dostarcza standard Unicode, w skład którego chodzi m. in. katalog wszystkich znaków, używanych przez systemy pisma wszystkich w zasadzie języków świata (języków żywych, i co ważniejszych spośród martwych). Nie będziemy się w tej chwili zastanawiać nad tym, jak dokładnie znaki te są reprezentowane w komputerze. Warto jednak pamiętać, że napisy nie muszą ograniczać się do znaków znanych z zapisu języków europejskich.

CDN...


poprzednia | Strona główna | dalej

--RobertJB (dyskusja) 14:22, 21 cze 2016 (CEST)