Fizyka I FM/Kinematyka3
Wstęp
Ruch po okręgu jest najprostszym przypadkiem płaskich ruchów krzywoliniowych. Do jego opisu dla wygody zastosowaliśmy biegunowy układ współrzędnych. Skorzystaliśmy przy tym z pewnego uproszczenia — w ruchu po okręgu, odległość obiektu od środka układu współrzędnych pozostaje stała. W przypadku ogólnym odległość ta jednak może się zmieniać i taką sytuację rozważymy w poniższym rozdziale.
Uwaga, zakładamy że wektor położenia ([math]\vec{r}[/math])), obydwie współrzędne wektora położenia w układzie biegunowym ([math]\vec{\rho}[/math] i [math]\vec{\phi}[/math]), prędkość oraz przyspieszenie zależą od czasu. Aby jednak uprościć od strony graficznej zapis, we wszystkich poniższych wzorach nie występują jawnie zależności od czasu. Wektor położenia w układzie biegunowym może wyrazić w następujący sposób:
Prędkość jest pochodną wektora położenia po czasie. Zgodnie z zasadami różniczkowania wielkości wektorowych, liczymy pochodną długości wektora po czasie oraz pochodną wersora po czasie. Proszę zauważyć, iż w porównaniu z kartezjańskim układem współrzędnych, w którym wersory były zawsze równoległe do osi układu, w biegunowym układzie współrzędnych wersory [math]\vec{e}_\rho[/math] i [math]\vec{e}_\phi[/math] zmieniają swój kierunek.
Pochodną wersora [math]\vec{e}_\rho[/math] po czasie obliczymy, korzystając z rozłożenia tego wersora na składowe w układzie kartezjańskim (wzór11 z poprzedniego rozdziału (ruch po okręgu)).
Po obliczeniu pochodnej wektora [math]\vec{e}_\rho[/math] dostajemy:
Podstawiając wzór (%i 4) do wzoru %i 2 ostatecznie dostajemy:
Jak można zauważyć, w układzie biegunowym wektor prędkości posiada dwie składowe:
- [math]V_\rho\vec{e}_\rho[/math] — prędkość radialna,
- [math]V_\phi\vec{e}_\phi[/math] — prędkość transwersalna (styczną do toru).
W analogiczny do sposób obliczymy przyspieszenie w układzie biegunowym. Z definicji przyspieszenie to pochodna prędkości po czasie.
Pochodną wersora [math]\vec{e}_\phi[/math] po czasie, znajdziemy korzystając z rozłożenia tego wersora na składowe w kartezjańskim układzie współrzędnych.
Po podstawieniu wyniku ze wzoru (%i 7) do wzoru %i 6 dostajemy:
Podobnie jak prędkość, przyspieszenie w układzie biegunowym możemy rozłożyć na składową radialną oraz transwersalną:
- [math](\frac{d^2\rho}{dt^2}-\rho(\frac{d\phi}{dt})^2)\vec{e}_\rho[/math] — przyspieszenie radialne,
- [math](2\frac{d\rho}{dt}\frac{d\phi}{dt}+\rho\frac{d^2\phi}{dt^2})\vec{e}_\rho[/math] — przyspieszenie transwersalne.
Zadanie 1.
Rozważyć ruch narciarza na torze przedstawionym na rysunku %i 1. Narysować wektory przyspieszenia w punktach toru B, D, E i F.
Zadanie 2.
"Teoria lotu ćmy". Ćma leci ze stałą prędkością, która tworzy stały kąt pomiędzy kierunkiem lotu a promieniem światła. Znaleźć tor lotu ćmy.